Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YAT İNŞA SEKTÖRÜNÜN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN DENİZ TURİZMİNİN ÖNEMİ
Ülkemizin son yıllarda yat imalatında önemli başarılı projelere imza attığı görülmektedir. Bu başarılı projeler sonucu gelen siparişler ile ülkemiz dünya sıralamasında yat imalatında üst sıralara yerleşmiştir. Bu süreç kendiliğinden oluşan bir süreç olmayıp en fazla deniz turizminin pozitif etkisiyle ortaya çıkmıştır. Ülkemizde deniz turizmi hizmetlerinin ortaya çıkışı yat imalatı için nirengi noktası olmuştur. Özellikle Bodrum bölgemizde keşif ruhuyla yapılan mavi yolculuklar dünyada eşi benzeri olmayan ahşap ticari yat filosunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu teknelerin bakım tutum tadilat işleri bir yana dünyanın her yerine gulet tekneler ihraç edilmiştir. Bu gelişme sadece bodrum ile sınırlı kalmamış Bozburun ve Fethiye’yi etkisi altına almış yat imalatına yöneltmiştir. Yoğun sanayi birikimi olan tuzla tersaneler bölgesi ve Antalya serbest sanayi bölgesinin ahşap yat imalatının ötesine geçerek sipariş üzerine mega yat ve super yat imalatına yönelmiştir. Yat siparişi verenler için ülkemizin coğrafi konumu ve ulaşılabilir olmasının yanı sıra Akdenizin en modern marinaları ile en güzel koylarına sahip olmasıdır. Deniz turizmi hizmetlerinin kaliteli şekilde veriliyor olması yat sipariş verenleri ülkemize yöneltmektedir. Türkuaz temiz kıyıları ile bütünleşmiş deniz turizmi hizmetleri ülkemize yat siparişi verenleri olumlu etkilemektedir. Yatını teslim alan kişi şahsına münhasır kıyılarımızda seyahat edebilecek marinalardan yararlanabilecektir. Deniz turizmi hizmetlerinden yararlanan ziyaretçiler yat siparişi vermek içinde motive olmaktadır. Ülkemizde yat imalatının sürdürülmesi ve geliştirilmesi için deniz turizmi önemli bir role sahiptir.

Keywords
Yat İnşa, Deniz Turizmi, İmalat, Ekonomi, Denizicilik.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri