Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


VİDEO DERSLERİ KİM ANLATMALI? UZMAN, EĞİTİMCİ VEYA SPİKER
Günümüzde eğitsel videolar, öğrenme ortamlarının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Etkili öğretimsel videoların hazırlanması için farklı tür ve tasarımlardaki videoların kullanıldığı uygulamalı çalışmalar oldukça önemlidir. Videolardaki tasarım değişkenlerinden biri de eğitsel videolarda anlatımı yapan kişinin kimliğidir. Bu çalışmada, videolarda konu anlatımı yapan kişinin kimliğinin öğrenme ve beğeni düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. El hijyeni konusunda bir uzman, bir öğretmen ve bir spikerin anlatımlarının yer aldığı eşdeğer üç video oluşturulmuştur. Videolarda anlatımı yapan kişinin kimliği yazılı olarak özellikle vurgulanmıştır. Bu videolar, gönüllü 24 kişiden rastgele oluşturulan 3 ayrı grupta izletilmiştir. Deneysel olarak tasarlanan bu çalışmada izleme oturumu sonrasında başarı testi ve beğeni anketi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda, öğrenme düzeyi açısından öğretmen ve uzmanın anlattığı videolardan daha çok verim alındığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, uzman anlatımı yapılan videonun katılımcılar tarafından motivasyon ve ilgi konusunda daha etkili bulunduğu tespit edilmiştir.

Keywords
video sunucusu, motivasyon, öğrenme, mesaj tasarımı.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri