Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SÜRDÜRÜLEBİLİR LOJİSTİK KAPSAMINDA ADIYAMAN İLİ
Sürdürülebilir lojistik, mal ve bilginin yanı sıra, enerji ve insanı da kapsayan diğer kaynakların çıkış noktası ile tüketim noktası arasındaki verimli ve etkili akışını yönetirken toplumun artan taleplerini karşılar. Sürdürülebilirliğin temel bileşenleri olan çevresel, sosyal ve ekonomik alandaki beklentilerin lojistik sistemlerin tasarımında dikkate alınması gerekir. Sürdürülebilir lojistikte temel amaç karbondioksit (CO2) emisyonunun azaltılarak çevreye daha az olumsuz etki yapmaktır. Bu amaçla da şehirlerdeki emisyonların büyük bir çoğunluğunu motorlu taşıtlar oluşturduğundan ve karayolu taşımacılığında çevreye daha fazla CO2 gazı salınımı fazla olduğundan, taşımacılık faaliyetlerinin karayolundan daha az çevreye zarar veren demiryolu, denizyolu ve iç suyoluna kaydırılması gerekmektedir. Bu çalışmada sürdürülebilir lojistik kapsamında Avrupa’da lojistik faaliyetlerinde uygulanan EURO standartlarına kısaca değinilecek daha sonra Adıyaman ilindeki lojistik firmalarının dağıtım faaliyetlerinde kullandıkları yakıt kalitesi ve miktarının çevreye yaydığı karbondioksit (CO2) salınımının çevreye etkileri incelenecektir. Adıyaman ilinde gerek yeterli düzeyde lojistik faaliyeti gösteren firmaların olmaması gerekse de ilin konum itibariyle büyük demir ve denizyolu güzergâhlarına yakın olmaması ve firmaların dış yaptırımın faydalarını tam olarak kavrayamayışları Adıyaman’da lojistik faaliyetlerinin istenilen düzeye ulaşamamasında en büyük etkenlerdir.

Keywords
Sürdürülebilir Lojistik, Karbondioksit Emisyonu, Lojistik Faaliyetler, Adıyaman, Çevre.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri