Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DOĞUŞ TEORİLERİ, PARTİ TİPOLOJİLERİ VE KURUMSALLAŞMA YAKLAŞIMI AÇISINDAN ADALET PARTİSİ
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe (27 Mayıs 1960) ile demokratik siyasal sistem kısa sürede olsa sekteye uğramıştır. Ordu, yönetimi yaklaşık yirmi bir ay elinde tuttuktan sonra partilerin kurulmasına izin vermiş ve Adalet Partisi kurulmuştur. Adalet Partisi, 27 Mayıs sonrası kurulan ilk (sağ) parti olması, ilk koalisyon hükûmetinde yer alması, iki kez iktidara gelmesi ve iki kez ana muhalefette olması açısından Türk siyasal hayatında önemli bir partidir. Bu çalışmanın temel amacı Adalet Partisi’nin; hangi doğuş teorisinin/teorilerin kapsamına girdiğini, parti tipolojilerinden hangisine daha yakın olduğunu ve kurumsallaşma düzeyinin ne derece olduğunu değerlendirmektir. Bu incelemeleri yaparken, genel kabul görmüş teoriler, tipolojiler ve ölçütler kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle Adalet Partisi hakkında genel bilgiler verilmiş daha sonra teoriler, tipolojiler ve ölçütler hakkında bulgulara yer verilmiştir. Bu bilgiler ışığında Adalet Partisi değerlendirilmiştir.

Keywords
Adalet Partisi, Doğuş Teorileri, Parti Tipolojileri, Kurumsallaşma, Merkez-Çevre.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri