Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BOZKIRDAKİ FENER ADLI ESER IŞIĞINDA KÖY ENSTİTÜLERİNE GENEL BİR BAKIŞ
Bu araştırmada Faik Birol adlı emekli bir öğretmenin kaleme aldığı “Bozkırdaki Fener, Bir Köy Enstitülü Öğretmenin Anıları” adlı kitap çevresinde, köy enstitüleri modeli ve köy enstitüleri üzerine yapılan tartışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden dokuman incelemesi yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Faik Birol’un köy enstitüsündeki öğrencilik yıllarına ve bir köy öğretmeni olarak 36 yıllık meslek yaşamına ilişkin anılarından oluşan bu kitabı, aynı zamanda kuruluşundan bugüne üzerindeki tartışmaların hiç eksik olmadığı köy enstitüleri olgusuna da ışık tutmaktadır. Bulgular köy enstitülerinin ülke nüfusunun yaklaşık yüzde sekseninin kırsalda yaşadığı bir dönemde köye eğitim götürmek, üretimi artırmak suretiyle köyleri kalkındırmak ve cumhuriyet ideolojisini benimseterek modern toplum yaratmak gibi hedeflerle kurulduğunu; bu kurumlar üzerindeki tartışmaların ise 1946’da çok partili hayata geçişle birlikte pedagojik olmaktan çok ideolojik eksenli olduğunu göstermektedir. Anahtar kelimeler: eğitim, köy enstitüleri, kalkınma, öğretmen yetiştirme.

Keywords
Eğitim, köy enstitüleri, kalkınma, öğretmen yetiştirme.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri