Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİYASAL PARTİLER, SİYASAL POPÜLİZM VE JİNGOİZM
Siyasal partiler alanında son dönemlerde artan çalışma konularından biri parti ideolojileri ve liderliklerinin, ülkelerin iç ve dış siyasal alandaki etkinlik düzeyleri üzerinedir. Ancak siyasal partilerin, bir siyasal-kurumsal araç olarak çeşitli siyasal ideolojilerin gerçekleştirilmesinde konjonktürel vaat ve söylemlerle yeni siyasal anlayışları ve uygulamaları beraberinde getirdikleri savunulabilir. Bu çalışmada dünyada artan popülizm ve jingoizmin, siyasal düzlemdeki anlamlandırılmasına dair özgün bir çaba ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu açıdan bir ülkeye hâkim olan popülist ve jingoist siyasal söylemlerin ve uygulamaların, temelde hangi saikler üzerinden şekillendiğinin anlaşılması oldukça önem arz etmektedir. Hal böyleyken bu çalışma böyle bir tartışma alanına katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada demokratik ve demokratik olmayan rejimler ile çeşitli türlerinde yaşanan kutuplaşma ve çatışma siyasetinin, çeşitli siyasal kişilikler ve siyasal partiler üzerinden popülist ve jingoist bir anlayışın ürünü olarak görüldüğü belirtilmektedir. Batı’da modern siyasal partilerin gelişimine koşut olarak 19. yüzyıldan itibaren partiler ile popülizm ve jingoizm siyasal ideolojilerinin bir arada ilerleme gösterdiği ve anlam bulduğu tespit edilmektedir. Bu tespit, muhafazakâr, liberal, sosyalist vb. ideolojilerin ötesi bir alanda ve onların içerisinde popülizmin ve jingoizmin yeni bir ideolojik bağlamda anlam üretebileceği ortaya konulmaktadır. Bu çerçevede Amerika ve Avrupa kıtasındaki çeşitli örnekler, günümüze gelindiğinde Asya kıtasındaki pek çok örnekle birlikte analiz edilmeye ve tartışılmaya çalışılacaktır.

Keywords
Siyasal partiler, popülizm, jingoizm, ideoloji, siyaset.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri