Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNİN UZAKTAN EĞİTİMDEKİ KONUŞMA BECERİSİNDE KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR
Konuşma, fiziksel ve zihinsel bir süreç olup birlikte kullanılan sembollerin ve seslerin karşıdaki kişinin zihninde anlam oluşturmasını, iletiye dönüşmesini sağlar. Konuşma, temel dil becerileri içerisinde edinilen ve en çok kullanılan ikinci temel dil becerisidir. Bireyin kendini ifade edebilmesinde ve iletişiminde konuşma becerisinin önemi büyüktür. Konuşma esnasında karşılaşılan çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunları farklı nedenlere dayandırmak mümkündür. Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitimde Türkçe öğretmenlerinin konuşma eğitiminde karşılaştıkları sorunları belirlemek ve elde edilen bulgular ışığında konuşma eğitiminin daha etkili gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktır. Nitel araştırma modelinin kullanıldığı bu çalışmanın örneklemini MEB bünyesinde görev yapan 45 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Elde edilen veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanan veriler betimsel ve içerik analiziyle incelenmiştir. Çalışmada uzaktan eğitimde Türkçe öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar; öğrencilere göz teması kuramama, öğrencilerin isteksiz olması, teknik sıkıntılar, öğrencilerin jest ve mimiklerinin gözlemlenememesi, grup halinde yapılabilecek etkinliklere imkân vermemesi, zaman sıkıntısı yaşanması, internetten kaynaklı sıkıntıların çıkması ve öğrencilerin aşırı heyecan yaşaması olarak belirlenmiştir.

Keywords
Türkçe eğitimi, Konuşma eğitimi, dil becerileri, konuşma eğitimi sorunları, Türkçe öğretmenleri.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri