Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


THE ROLE OF LOCAL GOVERNMENT IN COMBATING THE CRISIS OF COVID-19 PANDEMIC IN ERBIL – IRAQ
Salgın, hastalıklar, depremler, fırtınalar, seller ve organizasyonel krizler gibi doğal afetlerden sürekli etkilenen bir toplumda yaşamaktayız. Nerede yaşarsanız yaşayın veya yaptığınız iş ne olursa olsun, birçok kriz türü yaşamı önemli ölçüde sekteye uğratabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yerel yönetimin COVID-19 ile mücadeledeki rolünü belirlemektir. Bu bağlamda Irakın Kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde 15.02.2020-21.01.2021 tarihleri arasında online olarak 1600 katılımcı ile anket çalışması yapılmıştır. Anket iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerine yer verilmiş, ikinci bölümde ise Erbil Yerel yönetiminin COVID-19 ile mücadeledeki rolüyle ilgili 15 soru yer almaktadır. Çalışmada veri toplama analizleri için SPSS24 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu kendilerine yöneltilen sorular konusunda aynı fikirdedir. Katılımcılara online olarak sorulan anket soruları ile katılımcıların düşünceleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların genel olarak Erbil yerel yönetiminin Covid-19 salgının yönetimi sürecinde kısmen başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada ayrıca yerel yönetim, Covid 19 salgını ile genel olarak dünyada ve Iraktaki Covid 19 salgını hakkında bilgiler sunulmuştur.

Keywords
Covid-19 Salgını, Yerel Yönetimler, Erbil-Irak


Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri