Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SORTING OF ADVERTISING ALTERNATIVES FOR AN E-COMMERCE SITE BY FUZZY DATA ENVELOPMENT ANALYSIS
Veri zarflama analizi çok sayıda homojen girdi ve çıktı değişkenlere sahip karar verme birimlerinin göreli etkinliğinin hesaplanması amacıyla kullanılan bir etkinlik analiz yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Veri zarflama analizi yöntemi organizasyonel karar verme birimlerinin etkinlik değerlerine göre sıralanması amaçlı kullanıldığı gibi, karar alternatiflerinin etkinlik değerlerine göre sıralanması amacıyla da kullanılabilmektedir. Böyle durumlarda karar alternatiflerinin sıralanması amacıyla belirlenen ve minimize edilmesi amaçlanan olumsuz kriterler girdi değişkenler olarak kabul edilmektedir. Maksimize edilmek istenen karar kriterleri ise çıktı değişkenler olarak ele alınmaktadır. Veri zarflama analizinde kullanılan girdi ve çıktı değişkenlerinin değerlerinin tam olarak belirlenmesi her zaman mümkün olamamaktadır. Sayısal değeri belirlenemeyen, sınırlandırılmış ve sıralı veriler şeklinde ifade edilen girdi ve çıktı değişkenler ile göreli etkinlik analizi yapabilmek için bulanık veri zarflama analizi yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada yeni faaliyete başlayan bir e- ticaret sitesinin tanıtılması amacıyla belirlenen reklam platformu alternatiflerinin sıralanması amacıyla bulanık veri zarflama analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulanık etkinlik analizi için girdi değişken olarak reklam maliyeti, çıktı değişkenler olarak etki katsayısı ve ulaşılacak kitle büyüklüğü değişkenleri kullanılmıştır. Uygulama sonucunda sosyal medya mecralarına reklam verme alternatifi birinci sırada bulunmuştur.

Keywords
Etkinlik analizi, Bulanık Mantık, BVZA

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri