Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YEREL YÖNETİMLERİN KARAR ORGANI OLAN MECLİSLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
Türk kamu yönetimi merkezden ve yerinden yönetim şeklinde örgütlenmektedir. Yerinden yönetim ise yer ve hizmet yerinden olarak kendi arasında iki bölüme ayrılmaktadır. Yer yerinden yönetimler ülkemizde köy, belediye ve il özel idaredir. Bunların yasal dayanağı 1982 anayasamızdır. Yereldeki halkın yerel nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan, özerkliğe sahip, kendisine ait bütçesi olan kamu tüzel kişiliklerine yerel yönetim denilmektedir. Yerel yönetimler çalışmalarını icra ederken ve yerel konularda karar alırken yetkili organı meclislerdir. Yerel yönetimlerin organları arasında yer alan meclisler hem bir karar organı hem de demokrasi ve yerel temsiliyet açısından elzemdir. Bu çerçevede farklı görüşlerin temsil edilmesi, denetim ve yerel demokrasi noktasında büyük önem arz eden bu idareler yönetim sistemimiz içinde çok değerlidir. Bu çalışmamamızda yerel yönetimlerin karar organı olan meclisler üzerine bir değerlendirme yapılacaktır.

Keywords
Yerel Yönetim, Meclis, Karar Organı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri