Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARININ RESTORASYON DURUMU VE RESTORASYON SONRASI KULLANIMI
Somut ve somut olmayan kültür varlıklarının korunması geçmiş yıllardan beri önem arz etmektedir. Restorasyon çalışmaları sırasında bazı taşınmaz kültür varlıkları üzerinde özenle çalışılsa da çoğunda yanlış restorasyon kararları, yanlış restorasyon uygulamaları, doğru işlevin seçilmemesi ve restorasyon yapılmaması sonucunda atıl kalmış veya restorasyon çalışmaları yapıldığı halde terk edildiği için zamanla tekrar atıl duruma gelmiştir. Restorasyon çalışmalarının maliyeti fazla olmasına rağmen yapıların tekrar atıl duruma gelmesi hem ülke ekonomisine hem de kültür varlığına zarar vermektedir. Bu çalışmada taşınmaz kültür varlıklarının yanlış restorasyon kararları ve uygulamaları sonucunda aldıkları hasarlar ve ülke ekonomisine verdiği zararlar üzerine araştırma yapılmış, restorasyon kararlarının alınma sürecinin önemi üzerinde durulmuştur. İşlev verilmemesi veya verilememesi nedeniyle tekrar restorasyon kararı alınan veya alınması gereken yapıların internet haber kaynakları üzerinden tespiti, incelemesi ve değerlendirmesi yapılmıştır. İncelenen yapılar arasından farklı kategorilerdeki yapılardan birer adet yapı seçilmiştir. Yapıların restorasyon öncesi ve sonrasındaki durumları incelenmiştir. İncelemeler sonucunda bir model önerisi oluşturulmaya çalışılmıştır.

Keywords
Terkedilmiş, restorasyon, kültürel miras, işlev değişikliği, KÖİ.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri