Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İLİM ADAMLARININ TAʿLÎL NAZARİYESİNE YAKLAŞIMI
Arapça kelimelerin sonundaki iʿrâb alâmetlerinin farklı oluşu âlimlerin dikkatini çekmiş ve bunların mantıklı bir sebebinin olabileceğini düşünmüş olmaları muhakkaktır. Nitekim gramer âlimleri, bu düşüncelerini yalnızca zihinlerine hapsetmemişler, gerek dil olguları, gerekse gramer kuralları olsun Arap gramerinin tüm kuralları hakkında, “Bu niçin böyledir?” sorusuna makul sebepler bulmaya çalışmışlardır. Kelimenin merfûʿ, mansûb, mecrûr yada meczûm olmasının bir sebebi olmalıydı. İşte, “ʿillet” (gerekçe) adıyla anılan bu sebepler, sonraları nahiv ilminin önemli bir parçası hâline gelmiş, hakkında özel kitaplar yazılmış, dilbilim kitaplarında onunla ilgili bölümler açılmış ve sonuçta gramer kitaplarında kuralların doğruluğunun delili olarak yer almıştır. Nahivciler, en başından beri ʿilleti kullanmaktaydılar. Nahiv tarihine bakıldığında taʿlîlsiz bir nahvin düşünülemeyeceği görülür. Yine nahiv taʿlîl tarihine baktığımızda nahivciler ʿillet konusunda iki tutum sergilediklerini görüyoruz. Nahiv ʿilletlerinin tamamını kabul edip savunan tutum ve nahiv ʿilletlerinin bazı yönlerini eleştiren tutum olarak ortaya çıkmaktadır.

Keywords
Anahtar Kelimeler: ʿİllet, Taʿlîl, Maʿlûl.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri