Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNİN UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE KONUŞMA BECERİSİNE YÖNELİK GÖRÜŞLERİ
Uzaktan eğitim süreci uzun yıllar eğitim-öğretim hayatında olan fakat tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle son zamanlarda daha sık gündeme gelmiştir ve daha sık kullanılır olmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ülkeleri sosyo-kültürel, ekonomik, sağlık vb. birçok yönden etkilemiştir. Bu noktada eğitim de hiç şüphesiz en çok etkilenen alanlardan birisi olmuştur. UNESCO’nun (2020) ilan ettiği verilere göre 17 Nisan 2020 tarihi itibariyle dünya genelinde 191 ülkede toplamda 1.724.657.870 öğrenci, salgın sürecinden etkilenmiştir. Bu süreçten ülkemiz de etkilenmiştir ve eğitim-öğretim hayatının aksamaması için eğitimin tüm kademelerinde uzaktan eğitime geçmiştir. Ülkemizin uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte Türkçe dersleri de çevrimiçi derslerle yürütülmeye çalışılmıştır. Türkçe dersi bilgi değil bir beceri dersidir. Dolayısıyla uygulamaların derse dâhil edilmesi gerekir ve öğrencilerin bu dil becerilerini aktif olarak kullanması sağlanmalıdır. Uzaktan eğitimin getirdiği değişikliklerle birlikte becerilerin derslerde işlenişi de değişmiştir. Bu araştırmada konuşma becerisinin uzaktan eğitim sürecindeki durumu Türkçe öğretmenlerinin görüşleri aracılığıyla tespit edilmeye çalışılmıştır.

Keywords
Uzaktan eğitim, konuşma becerisi, Türkçe öğretmenlerinin görüşleri.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri