Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


A COMPARISON OF UTOPIA AND THE NEW ATLANTIS
Bu çalışmada, edebi üslubunun derinliğinin yanı sıra gerek felsefe ve gerekse siyaset alanında tarihe iz bırakan önemli birer kaynak niteliği taşıyan, Thomas More’a ait “Ütopya” ile Francis Bacon’a ait “Yeni Atlantis” adlı eserlerin karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırma, Thomas More’un “Ütopya” adlı eseri ile Francis Bacon’ın “Yeni Atlantis” adlı eserinin kurgu, ana karakterler, dil ve üslup, amaç ve konular ana temaları üzerinden birbirlerine karşı benzerlik ve/veya farklılıklarının belirlenmesine dayanmaktadır. Ayrıca “konular” başlığı içinde “ordu ve askerler, toplumsal hayat, ekonomik sistem, hukuk sistemi, özel mülkiyet hakkı, siyasi ve dini yapı” ayrı şekilde açıklanmıştır. More’un Ütopya’sı 16. yüzyıl’da Rönesans ve reformun getirdiği karmaşık toplumsal sınıf ayrılıklarından, siyaset adamlarına getirdiği eleştirilerden ve ideal toplumun nasıl işleyeceğinden oluşmuştur. Bacon’ın Yeni Atlantis’i ise, bu çalkantılı dönemin hemen sonrasında toplumsal ayrışmaların azalması ile birlikte insanların doğaya ve bilime yönelmesi gerektiği yönünde önerileri sunmasından dolayı söz konusu bu iki kitabın karşılaştırılması uygun görülmüştür. Çalışma bu haliyle durum saptamaya yönelik olduğundan betimsel bir araştırma niteliği taşımaktadır.

Keywords
Thomas More, Ütopya, Francis Bacon, Yeni Atlantis, kitap karşılaştırması

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri