Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİMİ KİTAPLARINDA KÜLTÜR AKTARIMI: ‘‘SALİH HİKÂYE SERİSİ’’ ÖRNEĞİ
Bir dili öğrenmek demek o dile ait kültürü de öğrenmektir. Yabancı bir dilin öğrenilmesi, sadece o dilin dil bilgisi kurallarını, kelimelerini ve o dilin temel becerilerin kazanılmasıyla değil, o dile ait kültürün özümsenip öğrenilmesiyle sağlanır. Bu amaçla dil ve kültür unsurlarının birbirinden ayrılamaz. Öğrenilen dile daha iyi hâkim olabilmek için o ülkenin kültürel unsurlarının da öğrenilmesi oldukça önemlidir. Dil ve kültür ayrılmaz bir bütündür. Türkçeyi bilmeyen yabancı uyruklu öğrenciler için açılan uyum sınıfları, son dönemde tüm öğrenciler için eğitim imkânı sunarak öğrenciyi belirli bir dil seviyesine getirmektedir. Bu amaca hizmet ederken dil ve kültür ilişkisi göz önünde bulundurulması öğrencilerin Türk toplumuna uyumu açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada uyum sınıflarında Türkçe öğretmek için kullanılan ‘‘Salih Hikâye Serisi’’ 10 kitap kültürel unsurların aktarımı açısından incelenmiştir. İçerik analizi yöntemiyle yapılan çalışmanın sonucunda kültürel unsurlardan hem görsel hem de aktarım amacıyla daha fazla yararlanılması gerekliliği anlaşılmıştır.

Keywords
Yabancılara Türkçe öğretimi, kültür aktarımı, hikâye seti.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri