Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


EVALUATION OF GASTRONOMY TOURISM DEVELOPMENT INDICATORS OF TRABZON CITY
Bu araştırma gastronomi turizmi konusunda farkındalık yaratmak, birçok yerel lezzete sahip Trabzon ilinin gastronomi turizmi gelişmişlik kriterlerinin düzeyinin ne durumda olduğunu tespit etmek, gastronomi şehri potansiyelini ortaya koymak, bu konuda da önerilerde bulunmak ve gastronomi turizminin geliştirilmesine yönelik stratejiler sunmak amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, Trabzon ilinde gastronomi alanında bilgisi olan ve bu alanlarda çalışan aşçı, yiyecek-içecek müdürü, akademisyen, işletme yöneticisi, rehber, işletme sahibi, seyahat danışmanı ve gazetecilerden oluşan alanında uzman araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden toplam 109 kişi yürütülmüştür. Araştırma, Aralık 2019-Şubat 2020 aylarında gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan kişilerden cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek ve mesleki tecrübeleri elde edilmiştir. Ayrıca alanında uzman bu kişilerden “Gastronomi Turizminde Gelişmişlik Göstergeleri Ölçeği” ile bilgiler toplanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların “Gastronomi Turistine Yönelik Eğlence ve Broşürler “Gastronomik Ürünlerin Arz İmkânları” Yerel Tanıtım Aktiviteleri ve Sunum Tarzı” “Yerel Tanıtım Yeterliliği faktörlerinin yetersiz olduğunu ifade ettiği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda Trabzon şehrinin gastronomi turizmi gelişmişlik kriterlerini temel alarak gerekli iyileştirmeleri ve girişimleri yapması gerektiği sonucuna varılmıştır.

Keywords
Gastronomi, Gelişmişlik, Trabzon, Turizm.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri