Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİMSARLIK SÖZLEŞMESİNİN İNCELENMESİ VE KAVRAMSAL TARTIŞMA
2012 yılında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile 1956 tarihli 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanunu yürürlükten kalkmıştır. Bu kanun ile güdülen amaçlardan biri de kanun dilinin sadeleştirilmesidir. Nitekim 6762 sayılı kanun dil itibariyle dönemi yansıtmamaktadır. Ancak bu sadeleştirme hamlesi bazı noktalarda kanunun ruhunu ve kavramsal amacını yansıtmayan kelimelerin doğmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada 6762 sayılı kanun döneminde “dellal” olarak yer alan ancak 6102 sayılı kanunda yer bulamayan tacir yardımcısı ele alınacaktır. Yeni düzenleme ile birlikte “simsar” olarak değiştirilen bu kavram artık 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nda yer almaktadır. Yine aynı şekilde 6098 sayılı Borçlar Kanunu da 818 sayılı Eski Borçlar Kanunu’nun sadeleştirilmesi amacını taşımaktadır. Bu vesileyle “simsar” olarak değiştirilen tacir yardımcısının kavramsal olarak incelenmesi ve doğru bir tercih olup olmadığının incelenmesi elzemdir. Bu çalışmada simsar kavramı anlatılarak, benzer kavramlardan farklı olan yönleri ortaya konulacak ve isim konusunda öneride bulunulacaktır.

Keywords
Simsar, Tellal, Tacir, Tacir Yardımcısı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri