Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ADIYAMAN KARAPINAR MEZARLIĞINDAKİ MEZAR TAŞI YAZILARI ÜZERİNE BİR İNCELEME
Adıyaman Anadolu’daki önemli bir Alevi nüfusuna sahip olan kentlerden birisidir. Adıyaman bölgesinin kültürel ve sosyal yaşamında önemli bir yeri olan Aleviler, özellikle son yarım yüzyıldır şehir merkezinde yaşamaktadırlar. Bunun bir yansıması olarak cenazelerini şehir mezarlığına gömmüşlerdir. Mezar taşları insanların duygu ve düşüncelerinin yansıtıldığı en eski metinlerin ve resimlerin bulunduğu materyallerdir. Yeni bir mezarlık olan Karapınar Mezarlığı’nda Anadolu’daki diğer mezarlıklarda var olan motifler ve sözler bulunmaktadır. Bu materyallerden bir toplumun yas düşüncelerini, siyasal düşüncelerini ve acılarını takip etmek mümkündür. Zira Adıyaman’daki Alevi toplumda ülkedeki sosyal ve kültürel olaylardan etkilenmiştir. Bu çalışmada Adıyaman Karapınar Mezarlığı’ndaki taşlarındaki söz ve simgelerin şiir, şarkı ve sözlerin değerlendirilmesi yapılmasına çalışılacaktır.

Keywords
Karapınar Mezarlığı, Alevi, Yas, Mezar Taşı,

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri