Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BEHİÇ AK’IN HİKÂYELERİNDE “DOĞA VE HAYVAN SEVGİSİ”
Behiç Ak, çocuk edebiyatımızın en çok bilinen ve okunan yazarları arasındadır. Kitapları onlarca baskı yapmakta ve binlerce çocuk okuyucuya ulaşmaktadır. Çocuklar, severek, eğlenerek ve öğrenerek Behiç Ak’ın hikâye kitaplarını okumaktadır. O yüzden Behiç Ak’ın hikâye kitaplarını incelemek oldukça önemlidir. Sevgi değeri, yaşamımızın en temel değeridir. Çocuklarımıza doğumlarından itibaren sevgi değeri kazandırmak başta anne babalar olmak üzere hepimizin en önemli görevidir. Doğa ve hayvan sevgisi ise özellikle günümüz insanlarının sahip olması beklenen en önemli değerler arasındadır. Bu sebeple çocuk kitaplarında doğa ve hayvan sevginin işlenmesi çocukların bu değerleri edinmelerinde önemli rol oynayacaktır. Bu çalışmada, Behiç Ak’ın hikâye kitaplarındaki doğa ve hayvan sevgisi incelenmiştir. Çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ve nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın inceleme nesneleri Behiç Ak’ın yayımlanan 12 hikâye kitabından meydana gelmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda Behiç Ak’ın hikâyelerinde doğa ve hayvan sevgisinin çocukların bu değere sahip olmalarını sağlayıcı biçimde ve çokça yer aldığı tespit edilmiştir.

Keywords

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri