Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MAJOR LOBBIES AND THEIR ACTIVITIES IN THE USA
Lobiciliğin Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) siyasal sisteminin içerisinde ortaya çıkması ve günümüze kadar varlığını geliştirerek koruması nedeni ile lobiciliğin ABD ile özdeşleştiğini söylemek mümkündür. Lobiler karar alma süreçlerine etkin katılımları ile öne çıkmaktadırlar. Özellikle yasama organı üzerindeki faaliyetleri yasa yapma süreçlerine etkin katılımlarından kaynaklanmaktadır. Bu katılımlar karar alıcılarla kurulan iyi bir iletişim ağının yanı sıra, lobilerin onlara sağladığı rapor ve bilgilerin kendilerine olan faydalarından da kaynaklanmaktadır. Zira karar alıcıların her konu hakkında detaylı bilgi sahibi olması mümkün değildir, zira seçimle işbaşına gelen karar alıcılar, seçim bölgelerinin sorunlarına daha fazla hâkim olmakta, başka bölgelerin veya uluslararası sorunların kapsam ve detayları hakkında bilgi sahibi olmayabilmektedirler. ABD siyasal sistemi içerisinde ortaya çıkan ve kendisine yer bulan lobicilik, yerli ve yabancı lobilerin “lobi faaliyetlerini” yürüttüğü bir alana evirilmiştir. Yerli lobilerin faaliyetleri genellikle kiralanan lobi şirketlerinin profesyonel lobicileri aracılığı ile, diğer ülkelerin ve kurumların hizmet aldığı kuruluşlar halini gelmişlerdir. Yabancı lobilerin bir kısmı profesyonel hizmet alma yöntemini seçmiş olsa da bir kısmı da lobiciliği kendi kuruluşları aracılığı ile yürütmektedirler. Bu çalışmada yabancı lobiler ve faaliyetleri ele alınmaya çalışılmış, ayrıca ABD’de faaliyet gösteren başlıca lobilerin yasama üzerindeki faaliyetleri üzerinde çoğunlukla durulurken yürütme üzerindeki faaliyetleri de incelenmeye çalışılmıştır.

Keywords
ABD, Lobiler, Lobicilik.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri