Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DÖRDÜNCÜ KAİDE PROGRAMI: BOŞ KAİDENİN GÜNCEL ANITLARI
İngiltere’nin başkenti Londra’nın ünlü Trafalgar Meydanı, 1999’den bu yana güncel sanatın en prestijli ödüllerinden biri olan “4üncü Kaide” programına ev sahipliği yapmaktadır. Bu program, meydanda yer alan dört kaideden üzeri boş olan kaideyi yarışmaya açar. Boş kaideye, yarışma sonucu yaklaşık iki senede bir dönüşümlü olarak farklı bir yapıt yerleşir. Kaide üzerinde geçici bir süreyle duran yapıtlar, meydanda hakim olan kalıcı anıtlarla aynı mekanı paylaşırken, toplumsal hafıza ile ilişki kurma yöntemleri farklıdır. Bu makale, hem kaidenin boşluğunu hem de meydanın belleğini oluşturan farklı katmanları, yapıtların onlarla kurdukları ilişkiler üzerinden ele alacaktır. Böylece, Dördüncü Kaide projesini, güncel anlamda anıtların eleştirisi ve önerisi olarak okumayı deneyecektir.

Keywords
Trafalgar Meydanı, Kaide, Anıt, Güncel Sanat, Toplumsal Hafıza, Heykel

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri