Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ŞEYHÜ’L-ISLÂM YAHYÂ DİVÂNI’NDA SÖZ VARLIĞI
Konuşulduğu coğrafyanın büyüklüğü ve bunun sonucunda kurduğu siyasi ve kültürel ilişkilerin etkisinde birçok sözcük Türkçeye alıntılanmıştır. Bu alıntı sözcükler, söz varlığında etkin olarak kullanılmıştır. Özellikle 11. yüzyılda Türklerin İslâm’a kitleler halinde geçmeye başlamasıyla Türkler, Arap ve Fars edebiyatından etkilenerek eserler vermeye başlamış, Türklerin İslâm’ı öğrenmesi için öğretici eserler üretmiş, Kur’an tercümeleri yapmışlardır. Bu çalışmada 17. yüzyıl şairlerinden Şeyhü’l-islâm Yahyâ Divanı’nın söz varlığı alıntı ve yerli sözcükler açısından değerlendirilecektir. Bu değerlendirmeden elde edilen sonuçlar, ilk dönem İslamî eserlerle karşılaştırılacak geçen altı yüzyılda ödünç sözcüklerin yazı dilindeki yeri ve oranı belirlenecektir.

Keywords
Şeyhü’l-islâm Yahyâ, divan, söz varlığı, alıntı sözcükler, sözcük türleri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri