Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KKTC KAMUOYUNUN DOĞU AKDENİZ’DE ENERJİ POLİTİKALARI ALGISI
Doğu Akdeniz, son dönemdeki yer altı hidrokarbon kaynakları keşfine paralel olarak, güncel uluslararası politika tartışmalarında yoğun bir gündem teşkil eder hale geldi. Gerek küresel gerekse bölgesel aktörler genelde Doğu Akdeniz’in özelde ise Kıbrıs’ın kendileri ve bölgesel ve uluslararası politika için önemini yeniden tanımladılar. Bununla eşgüdümlü olarak bu yeni önem atfetme sürecini anlamaya çalışan akademik çalışmaların sayısı da çokça arttı. Bu süreçte akademik anlamda göz ardı edile gelense Kıbrıs halkının, özellikle de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşlarının/kamuoyunun, güncel gelişmeler karşısında kendilerine, adaya ve ülkelerinin bölgesel ve küresel aktörlerle ilişkilerine atfettikleri anlamın ne olduğu, nasıl dönüştüğü oldu. Bu çalışma tam da bu eksikliğin giderilmesine katkı sunmak gayesiyle, Kuzey Kıbrıs halkının güncel gelişmeleri nasıl algıladığını ve bu gelişmelerden nasıl etkilendiğini anlamaya çalışmaktadır. Çalışma, bahse konu algıyı ve etkilenmeyi anlayabilmek amacıyla yerel halkla gerçekleştirilen 324 yüz yüze anketin ve uzman mülakatlarının bulguları üzerine bina edilmiştir.

Keywords
Doğu Akdeniz, Enerji Politikaları, KKTC, GKRY, Türkiye

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri