Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DEKİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN YAŞAM DOYUMU: BİR İÇERİK ANALİZİ ÇALIŞMASI
Yükseköğretim bağlamında uluslararasılaşma eğilim kazanan bir konu haline gelmiştir. Uluslararasılaşmanın önemli bir bileşeni olarak öğrenci hareketliliği akademik, sosyal, politik ve ekonomik kimi kazanımlar sunmaktadır. Bu bağlamda fırsatlardan faydalanmak için uluslararası öğrencilerin yaşam doyumları sağlamak önemlidir. Çalışmanın amacı yaşam doyumuyla ilgili Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmaları sentezlemektir. Çalışmada araştırma sentezi desen olarak tercih edilmiştir. 35 çalışma sistematik taramanın aşamalarını takip ederek incelenmiştir. Çalışmanın araştırmacıları takip eden şu yaşam doyumu alanlarını belirlemiştir: akademik, sosyal ve kültürel, destek servisleri ve demografik etkiler. Çalışma sonucunda gelişmiş ve batılı toplumların daha uzun süreli uluslararasılaşma etkinlikleri yürüttüğü ve çalışmaların da büyük ölçekte kıyaslama ve kültürel durumlara odaklandığı görülürken gelişmemiş ya da gelişmekte olan doğu toplumlarının uluslararasılaşma etkinliklerinde yeni oldukları ve maddi doyumla ilgili durumlara odaklandığı görülmüştür. Gelecekteki araştırmacılara daha fazla sayıda görgül çalışmalar yürütmesi ve uygulayıcılara ise kültürler arası etkileşimi destekleyen etkinlikler düzenlemesi önerilmektedir.

Keywords
Uluslararasılaşma, yaşam doyumu, kültürel çeşitlilik, araştırma sentezi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri