Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNGİLİZCE ÖĞRETMEN ADAYLARININ KÜLTÜRLERARASI DUYARLILIĞININ KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYAT YOLUYLA GELİŞTİRİLMESİ
Bu çalışma, Türkiye’de bir devlet üniversitesinde öğrenim gören İngilizce öğretmen adaylarının edebi metinleri karşılaştırmalı edebiyat kuramı yoluyla inceleyerek kültürlerarası duyarlılık geliştirmelerine yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır. Bu araştırma, daha büyük çaplı olan ön-test/son-test kontrol gruplu yarı deneysel bir projenin, nitel verilerinden elde edilen bulgularını ele almaktadır. Araştırmaya, İngiliz Edebiyatından Seçmeler dersi kapsamında, farklı kültürlere ait edebi metinleri karşılaştırmalı olarak inceleyen deney grubundan 12 son sınıf İngilizce öğretmen adayı katılmıştır. Bu öğrencilerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler dört ana başlık altında toplanmıştır: kendi kültürüne saygı, bireycilik/toplulukçuluk, önyargının hoşgörüye dönüşümü, küresel bağlılık. Sonuçlar öğretmen yetiştirme programlarında kültürlerarası duyarlılığa yer verilmesi bağlamında tartışılmıştır.

Keywords
: İngilizce öğretmen adayları, kültürlerarası duyarlılık, karşılaştırmalı edebiyat

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri