Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DİJİTAL ÇAĞ MÜZİK ÖĞRETMENLERİ VE ÖĞRENCİLERİNİN NİTELİKLERİ
Araştırmada doküman tarama yöntemi kullanılarak ISTE, P21, EnGauge, OECD, ETS kurum ve kuruluşları ile Koening tarafından ortaya konulan dijital çağ öğrenci nitelikleri ve ISTE, UNESCO, NETP, MEB, TEDP, TED kurum ve kuruluşların ortaya koydukları dijital çağ öğretmenlerine ilişkin nitelikler taranmıştır. Devamında betimsel analiz yöntemi kullanılarak dijital çağ müzik öğrencilerinin ve öğretmenlerinin başarılı olarak görülmeleri için gerekli olan nitelikler belirlenmiştir. Öğrencilerin niteliklerinin öğretmenlerin yeterliliklerini belirlediği esasından yola çıkılarak önce dijital çağ müzik öğrencilerinin nitelikleri tespit edilmiştir. Daha sonrasında dijital çağ müzik öğretmeni nitelikleri ortaya konulmuştur. Ortaya konulan sonuçlara göre dijital çağ müzik öğrencilerinde olması gereken nitelikler “1-Dijital teknolojiyi etkin kullanarak öğrenebilme, 2-Dijital vatandaş olarak haklarını bilme, 3-Dijital içerik üretebilme, 4-Yaratıcı Tasarımcı, 5-Dijital çözümler bulma, 6-Gelişmiş İletişimci,7-Küresel İşbirlikçi” olarak belirlenmiştir. Dijital çağ müzik öğretmeni nitelikleri de “1-Teknolojiyi takip eden sürekli öğrenen olma, 2-Lider olma, 3-Vatandaş olma, 4-İşbirlikçi olma, 5-Tasarımcı olma, 6-Dijital Teknoloji alanında kolaylaştırıcı olma, 7-Öğrencilerin dijital teknoloji yeterliklerini analiz edebilme” olarak tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bu tabloya göre dijital çağ müzik öğrencilerinin dijital teknolojilerde müziklerine yer bulabilmeleri adına müzik öğretmenlerinin “dijital göçmen” olmaktan çıkarak “dijital yerlilere” ulaşmaya gayret etmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda da müzik öğretmenlerinin gerek mesleki eğitim aldıkları okullarda gerek ise kişisel yaşamlarında dijital teknolojilere ve pedagojik teknolojilere eğilmeleri ve hâkim olmaları gerektiği önerilmektedir.

Keywords
Dijital, müzik eğitimi, öğretmen, öğrenci.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri