Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE'DE YAPISAL KIRILMALAR ALTINDA GELİR EŞİTSİZLİĞİNİN EKONOMİK BÜYÜMEYE ETKİSİ
Gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme iktisat literatüründe tartışılan iki önemli konudur. Bu çalışmada gelir eşitsizliğinin ekonomik büyümeye olan etkisi 1987-2018 döneminde Türkiye ekonomisi için analiz edilmektedir. Bu amaç doğrultusunda değişkenler arasındaki ilişkiler yapısal kırılmalı ARDL sınır testi kullanılarak araştırılmaktadır. Ayrıca, gelir eşitsizliği ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkileri Hata Düzeltme Modeline dayalı Granger Nedensellik testi ile belirlenmektedir. ARDL sınır testi sonuçlarına göre sonuçlarına göre gelir eşitsizliği ve ekonomik büyüme arasında anlamlı eşbütünleşme vardır. Uzun dönemde gelir eşitsizliği ekonomik büyümeyi negatif etkilemektedir. Ayrıca modelde yer alan 2001 ve 2008 yıllarına ait kukla değişkenlerinin de ekonomik büyümeyi negatif etkilediği görülmektedir. Nedensellik testi sonucuna göre ise hem kısa dönemde hem de uzun dönemde gelir eşitsizliğinden ekonomik büyümeye doğru nedensellik ilişkisi vardır. Gelir eşitsizliğinin azaltılmasına dönük politikaların uzun dönemde ekonomik büyüme performansını olumlu biçimde etkilemesi söz konusudur. Son olarak, çalışmada Türkiye ekonomisi ile ilgili iktisadi çıkarımlar yapılarak, geleceğe yönelik politika önerilerine de yer verilmiştir.

Keywords
Ekonomik Büyüme, Gelir Eşitsizliği, Ekonomik Kriz, Yapısal Kırılma, ARDL Sınır Testi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri