Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARININ HİKAYE(ÖYKÜ) KİTAPLARININ GÖRSEL TASARIM İLKELERİNE UYGUNLUK AÇISINDAN İNCELENMESİ
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarının hikaye (öykü) kitaplarının görsel tasarım ilkelerine uygunluk açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Talim Terbiye Kurulu’nca uygun bulunan okul öncesi döneminin hikaye kitapları oluşturmaktadır. Araştırmada “görsel tasarım ilkelerine uygunluk ölçeği” kullanılmıştır. Ölçek üç likertden oluşmaktadır. Ölçeklerin puanlanması ‘Evet’ seçeneği 2 puan, ‘Kısmen’ seçeneği 1 puan ve ‘Hayır’ seçeneği de 0 puan olarak hesaplanmıştır. Araştırmada hikaye (öykü) kitaplarının incelenmesi için 3 uzmandan görüş alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler 1 – 10 arasında puanlandırılarak değerlendirilmiştir. Araştımanın sonucuna göre; kitapların genel olarak 3 uzmandan aldıkları puanların ortalaması alındığı zaman genel puanlarda en yüksek oranı 7,4 ile ‘’Baba Nasihatı’’ alırken bu kitabı 7,3 oran ile “Haydi Dikiş Dikelim’’ hikaye kitabı takip etmiştir. En yüksek 3. Oranı ise ‘’Sizin İçin’’ hikaye kitabı almıştır. Uzmanların genel puan ortalamasına göre en düşük oranı ise 6.1 ile ‘’Ağustos Böceği ve Karınca’’ hikaye kitabının aldığı belirlenmiştir.

Keywords
Okul Öncesi, Hikaye Kitabı, Görsel Tasarım, KKTC, TC

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri