Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE VE KALKINMA BAĞLAMINDA EKONOMİYE KATKI; TÜRKİYE’NİN GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ
Geri dönüşüm; kullanılmış ve faydalılığını yitirerek çöp niteliğine erişmiş maddelerin çeşitli yöntemlerle yeni bi maddenin ortaya çıkarılmasıdır. Geri dönüşüm ile birlikte doğal kaynaklar, atık miktarı azalır, enerji tasarrufu sağlanır, ekonomiye katkı sağlanır ve üzerinde yaşadığımız dünyanın bize sağlamış olduğu kaynakları daha verimli kullanmamız ve son olarak gelecek nesillerin de kaynak sıkıntısı çekmemesi için önem arz eder. Çalışmanınn amacı Türkiye’nin geri dönüşüm yol haritasını ortaya koymak olacaktır. Bu bağlamda Türkiye’nin Ulusal Geri Dönüşüm Stratejik Belgesi ve Eylem Planı (2014-2017)’ndan ve sonuçlarından yararlanarak, ülkemiz için geri dönşüm sektörüne ilişkin güçlü/zayıf analizi yapılmıştır. Çevre duyarlılığı ve bilincindeki artış, geri dönüşüm sektörünün oluşmuş olması, teknoloji, kamusal yapılanma, sektöre yönelik teşvik ,STK’ların varlığı, sıfır atık projesinin varlığı, istihadama katkı güçlü olurken, halkın geri dönüşüme yönelik farkındalığının ve çevre bilincinin yeterli düzeyde olmaması, atıkların tümünün çöp olmadığının anlaşılamaması, ülkeye özel geri dönüşüm modelinin netleşmemesi, konu ile ilgili politika eksikliği, atıkların ayrı toplanmasına yönelik teknik yapı ve kaynak yetersizliği , Ar-ge ile ilgili çeşitli fonların olmaması , nüfus artışı ve kentleşme gibi faktörler zayıf yönler olarak tespit edilmiştir.

Keywords
Sürdürülebilir Kalkınma,Çevre, Geri Dönüşüm,Sıfır Atık, Türkiye

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri