Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


KOBİ BÜYÜMESİ, FİNANS VE İNOVASYON İÇİN İYİLEŞTİRME KOŞULLARI HAKKINDA KAMU POLİTİKALARI
Dünya ekonomileri küreselleşme sürecindedir. Yerelleşme eğilimleri de son yıllarda önem kazanmaktadır ve bölgesel ölçekte faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) ön plana çıkmaktadır. Büyük firmalar ve ölçek ekonomileri, 1930'ların ortasından 1980'lerin ortasına kadar nispeten yavaş büyüyen dünyada başarılı olmuştur. Yirminci yüzyılın ilk yarısında, modern endüstri vasıtası ile erişilen en yüksek seviye, büyük ölçekli olarak tanımlanmaktadır ve bu, dünyadaki hükümetler için ağır sanayinin gelişimini teşvik etmek için bir moda haline gelmiştir. Başlangıçta, "daha büyük daha iyidir" fikri geçerli idi. Daha sonraları ise, daha büyük olanın çok etkisiz, yüksek maliyetli, bürokratik engelleri olduğu, yeterince esnek olmadığı, daha küçük ve daha hızlı aktörlerin daha geniş bir alanda başarılı olacağı şeklindeki görüş önem kazanmıştır. KOBİ'ler 1970 yılında Amerikan işletmelerinin %80'ini oluştururken, bu oran 1990'larda %90'a ulaşmıştır. KOBİ'ler, günümüzde dünyanın birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir konuma ve öneme sahiptir. Bu ilgi ve önem, bu çalışmaya başlamak için bir motivasyon oluşturmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle KOBİ'ler hakkında temel bilgiler verilmektedir. KOBİ'lerin güçlü ve zayıf yanları, ihtiyaçları ve mevcut konumları, G20, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye gibi örnekler özelinde incelenmektedir. İlaveten, Türkiye'deki KOBİ'lerin mevcut yapısına ve yasal dayanağına, bunların gelişim sürecine ilişkin açıklamalara ve değerlendirmelere odaklanılmaktadır. Son olarak KOBİ'ler için bazı politika önerileri yapılmaktadır.In this study, firstly basic information about SMEs is given. The strengths and weaknesses, needs and current positions of SMEs are examined by giving samples such as G20, the European Union countries and Turkey. Farther, the current structure and legal basis of SMEs in Turkey, explanations and evaluations related to the development process of them are focused. At the last section, some policy suggestions are made for SMEs.

Keywords
KOBİ, KOSGEB, İstihdam, Destek, Gelişme.


Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri