Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Abstract


SOME PROBLEMS OF KAZAHK LITERARY LANGUAGE TERMINOLOGY
Kazak toplumunu derinden etkileyen, geçen asrın başında Ekim Devrimiyle başlayan yeni dönemde devlet ve parti eliyle yürütülen Kazak dilinin ölçünlü dil haline getirilmesi ve bilim dilinin kurulması yönünde atılan adımlar anlatılmıştır. Kazak yazı sistemi ve alfabe seçimi gibi konulara kısaca değinilmiş, Kazak dili sözvarlığının geliştirilmesi ve terim hazinesinin kurulması için devlet kurumları ve aydınlarının elbirliğiyle yapmış olduğu mücadeleye dikkat çekilmiştir. Vatansever Kazak aydınlarının kendi dillerini geliştirme ve başka dillerle boy ölçüşecek niteliklerle donatılması için yapılan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Bu çalışmalar onar yıllık dilimler haline 20-30. yıllar, 30-40. yıllar, 40-60. yıllar ve 60-70. yıllarda gazete ve dergilerde, günlük ve aylık bültenlerinde yer alan terim bilim çalışmaları kronolojik sıra içinde incelenmeye çalışılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Ömirzak Aytbaev’in 1984’te ‘‘Kazakistan SSR GA Haberleri Fillologiya Seriyası’’nın 4. Sayısı, 1-8. Sayfalarında yayınlanan ‘‘Kazak Edebi Dili Terminologiyasının Keybir Meseleleri’’ adlı makalesinin Türkçeye aktarılma çalışması olup o dönemde Kazak makale/yazı geleneğinde olmayan özet ve sonuç bölümleri tarafımızdan ilave edilmiştir.

Keywords
Literary language, terminology, term system, term words.


Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri