Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN HIRSIZLIĞIN ŞER‘Î HÜKMÜ
İnternet hırsızlığı suçu, yasa dışı yollardan kazanç sağlamak veya başkasına zarar vermek için bilgisayarın ve sisteminin herhangi bir şekilde manipülasyonu olarak tanımlanmaktadır. İnternet hırsızlığı, teknolojik gelişmelerin yol açtığı modern bir suç olarak addedilmektedir. Bu ağ, bazen büyük meblağlara ulaşabilen hırsızlık aracı olarak da kullanılabilmektedir. Hırsızlığın İslam hukukunda büyük bir günah olduğu ve had (el kesme) cezası gerektiren bir suç olduğu bilinmektedir. Bu nedenle araştırmanın giriş bölümünde, hırsızlık ve İnternet bilgi ağını tanımladık. Birinci bölümde had cezasını gerektiren hırsızlık unsurlarını ele aldık. İkinci bölümde ise İnternet üzerinden yapılan bazı hırsızlık çeşitlerinden ve bunlarda hırsızlık öğelerinin bulunup bulunmadığını inceledik. Kredi kartlarındaki ve kişilerin banka hesaplarındaki paraların çalınmasıyla, had gerektiren diğer unsurların tahakkuk etmesi halinde, hırsızlık cezasının uygulanabileceğini temellendirdik. İnternet üzerinden bilgi çalınması durumunda ise bilgi hırsızına had değil, ta‘zir türünden caydırıcı cezaların verilmesi ve varsa zararların tazmin edilmesi neticesine vardık. Çünkü bilgi menfaat olup ve menfaat da bazı fakihlere göre malın tanımına dâhil değildir. Oluşan bu şüphe nedeniyle had cezası sakıt olmaktadır. تُعرّفُ جريمة السرقة عبر الانترنت بأنها كُلُّ تلاعب بالحاسب الآلي ونظامه من أجل الحصول بطريقة غير مشروعة على مكسب أو إلحاق خسارة بالمجني عليه. وتعتبر السرقة عبر الانترنت من الجرائم الحديثة، التي أفرزها لنا التطور التكنولوجي، وتستخدم فيه هذه الشبكة كأداةٍ لارتكاب جريمة السرقة، والتي من الممكن أن تصل في بعض الأحيان لمبالغ ضخمة، ومعلوم أن السرقة في الشريعة الإسلامية، معصية كبيرة تستوجب الحدّ والقطعَ، إن توفّرت في السرقة شروط القطع. لذلك قمنا في بحثنا هذا بتعريف السرقة وشبكة المعلومات الانترنت في المبحث التمهيدي، ثم بدأنا في المبحث الأول بدراسة أركان السرقة الموجبة لحدّ القطع، (الركن الشّرعيُّ، والركن الماديّ، والركن المعنوي)، ثم انتقلنا في المبحث الثاني لذكر بعض صور السرقة عبر شبكة المعلومات (الانترنت)، ومدى توافر أركان السرقة فيها، وخلُصنا فيه إلى توافر أركان السرقة الموجبة للحدّ في صورة (سرقة بطاقات الائتمان) إذا تصرف فيها السارق بما فيها من رصيد، وتحققت باقي الشروط المعتبرة في إقامة الحد. بخلاف (سرقة المعلومات) عبر الانترنت، فلا يقام الحد على سارقها، لأنَّ المعلومات منافعُ، والمنافع ليست أموالاً عند بعض الفقهاء، لذلك لا يمكن إقامة الحد على سارقها للشبهة، فتكون العقوبة تعزيرية حسب اجتهاد الإمام في إفادتها الردع، ويجب على السارق الضمان إن حصل ضرر من جرَّاء ذلك الفعل.

Keywords
Hırsızlık, internet, bilgi, kredi kartı. سرقة، انترنت، معلومات، بطاقة الائتمان.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri