Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MOLLA HÜSREV’İN SÜNNET - HADİS ANLAYIŞI (“Mir'atü'l-Usûl fi Şerhi Mirkâti'l-Vusûl” Adlı Eseri Özelinde)
Bu makalemizde Osmanlı döneminin meşhur fıkıh ve usulü fıkıh alimi olan Molla Hüsrev’in “Mir'atü'l-Usûl fi Şerhi Mirkâti'l-Vusûl” isimli eseri özelinde Hadis ve Sünnet anlayışını incelemeye çalıştık. Konuyu incelerken kısaca hayatı, ilmi kişiliği ve eserlerine değindikten sonra genel olarak hadis ve sünnet kavramlarını sonra da Molla Hüsrev’in hadis ve sünnet anlayışı başlığı altında onun hadis ve sünnet tanımlarını, hadisin ittisali, ravide aranan şartlar, hangi ravinin rivayetinin kabul edilip hangilerinkinin kabul edilemeyeceğini, hadisin inkıtaını, haber-i vahidin kabulü için öngörülen şartları, haberi vahidin hangi durumlarda huccet olabileceğini, bilgi değeri açısından haberin kısımlarını, hadisin öğrenim ve öğretim metotlarını, manen rivayetin hangi durumlarda caiz olacağını, nesih konusunu, Rasûlullah’ın fiil ve takrirlerini, şeru men kablenâ’nın delil olup olmayacağını ve sahabe kavliyle tabiun fetvalarından nasıl bahsettiğini tespitlerimiz doğrultusunda kısa da olsa incelemeye çalıştık. Her ne kadar onun hadis ve sünnetle alakalı müstakil bir eseri olmasa da hadis ve sünnet ilmine vukufiyyetini ve bu alandaki donanımına Mirâtü’l-Usûl adlı eserinin sünnet bölümünü inceleyerek belli ölçüde vakıf olmuş bulunuyoruz.

Keywords
Molla Hüsrev, Mir’âtü’l-Usûl, Hadis, Sünnet

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri