Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUR OLARAK TÜRKÇE EĞİTİMİ LİSANS ÖĞRENCİLERİ
Çalışmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarının okurluk kavramına ilişkin algılarını metaforlar aracılığıyla ortaya çıkarmaktır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı 3. Sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Veriler, “Okur olarak ……… gibiyimdir, çünkü …” şeklinde hazırlanan ve öğrencilerinin demografik bilgilerini içeren form ile elde edilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların kendilerini okur olarak nasıl gördüklerine ilişkin geliştirdikleri kavramlar tespit edilmiştir. Metaforlar ortak özellikleri açısından incelenerek kavramsal kategoriler altında sınıflandırılmıştır. Öğrencilerin kendilerini yedi farklı temada toplanan metaforlarla okur olarak ifade ettikleri, okurluğa olumlu bakış açısı geliştirmiş oldukları; ancak beş temada olumlu bir şekilde iki temada ise olumsuz bir şekilde tarif ettikleri görülmektedir.

Keywords

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri