Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


IRAK EDEBİYATI’NDA ÇOK KISA HİKÂYE TÜRÜNÜN TARİHİ GELİŞİMİ VE ÖZELLİKLERİ
Bu araştırma Irak edebiyatında çok kısa hikâye türünü tarihi ve objektif bir metotla gelişimini incelemeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda Irak roman dünyasındaki edebi ve sanatsal özelliklerini ele almaktadır. Çok kısa hikâye kendine has özellikleri olan, nesir türüne giren edebi türdür. Aynı zamanda onun birtakım özel teknikleri vardır. Bunlar hacmi kısadır. Yoğun bir etkisi vardır. Tek parçadır. Kısa hikâye akımı içindedir. Sembolik ve özlü anlamlar içerir. Olaylardaki dinamizm, gerilim ve krizi nitelenen kısa cümleleri kullanır. Biz bu araştırmada kısa hikâye ile çok kısa hikâye arasındaki farkı ortaya koymaya çalışacağız. Kısa hikâye on sayfadan fazla olmayan bir sanat türüdür. Fakat çok kısa hikâye daha kısa ve daha yoğun bir anlatım günü olan iki sayfa veya daha az olan sanattır. Çok kısa hikâye Arap ülkelerinde ve Irak’ta 20. Yüzyılın ortalarında ortaya çıkmıştır. Çok kısa hikâye Irak’ta el-Yetim ve Mevtu’l-Fakir hikâyelerin yazan Nuil Ressam ve meşhur “İşrune Kıssa Kasira Cidden” kitabını 1974 yılında yazan İbrahim Ahmet, Ferac Yasin, Heysem Behnam Berdi, Abdulvahid Muhsin, Cemal Nuri, Aişe Atıyyeen-Nuaymigibi hikâye yazarları yanında önemli bir yer kazanmıştır. Bu çalışma, çok kısa hikâye kavramının genel olarak, isimlendirilmesi ve tarifini, Irakta ’ki önemli özelliklerini açıklayacak ve Irak’taki gelişiminin tarihi evrelerini ele alacaktır.

Keywords
Irak, Edebiyat, Roman, Çok Kısa Hikâye, Yazarlar.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri