Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


LANGUAGES, LANGUAGE SECURITY AND IDENTITY MAINTENANCE
Diller, Dil Güvenliği ve Kimliğinin Korunması Eski dil tanımları dilin sadece bir iletişim aracı olmasından bahseder ancak lisanın bundan çok daha büyük bir vazifesi vardır. Dil, kültürü taşıyan bir kalıptır. Bir devletin istikrarı ve bekası için toplumsal kimlik çok önemlidir. Kültür ise bu kimliğin korunması için vazgeçilmezdir. Dil toplumsal kimliği koruyacak olan kültürün taşıyıcısı olduğu için devletin bekasını isteyen hükümetler tarafından dil güvenliğine önem verilmesi gerekir. Bu ihtiyaç dil güvenliği terimini doğurmuştur. Söz yahut lisan bu kültürü ifade etmek ve kimliğini ortaya koymak için bir araçtır. Ayrıca dil devletin toplumsal güvenliğine tesir eden en önemli amillerdendir. Toplumsal güvenlik devletin dilinde, kültürel mirasında ve fikriyatında ortaya çıkar. Ve bu güvenliğe ihtimam göstermemek ülkenin istikrarına zarar verir. Bu sebeple hükümetler devletin istikrarını; ve bir vazifesi de cemiyetin fertlerini, dillerini fikirlerini ve dolayısıyla kimliklerini tehdit eden tehlikelerden korumak olan hüviyetlerini muhafaza etmek için dillere önem verirler. İşte bu noktada devletin bekası ve istikrarı için en önemli unsurlardan biri olan dil güvenliği terimi akla geliyor. Dil güvenliği devletin istikrarını ve kimliğini muhafaza için çok önemli olan kültürel mirasını koruyabilme gücünü temsil ediyor. Araştırma önsöz ve iki bölümden oluşmaktadır. Önsözde en önemli terimler, kelimeler olarak tanıtılmıştır. Birinci bölümde; dil güvenliğinin korunması ve yabancı dil öğrenmenin faydaları dillerdir önermesi bir aracı olarak gösterilmektedir. İkinci bölümde ise, dilin yeterliliği ve insanların kimliğini koruma görevi ayrıca dillerin güçlü ve zayıf yönleri anlatılmaktadır. Sonuç kısmında, ulaşılan bulgulara yer verilmektedir. Ana dile hâkimiyette kültürün önemi, toplumun fertlerine kimliğin istikrarında düşen önemli bir rol ve dil güvenliğini sağlamak bu bulgulardan bazılarıdır. Ondan sonra diğer dilleri öğrenmek, yabancı dil öğrenmek başkalarının kültürünü tanımak ve farkındalığı artırmak için önemlidir. Diller sadece dil belgesinden ve sanat üslubundan ibaret değildir. Belki de en önemlisi; dilin, bireylerin kimliğini nasıl ifade ettiği ve nasıl güvenliğini sağladığıdır.

Keywords
fertlerine kimliğin - dilsel güvenlik - diller - Toplumsal güvenlik - topluluğun fertlerine

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri