Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TARİHTE OKUL MÜZELERİ
Okul müzeleri kavramına, Osmanlı Devleti yenileşme döneminde açılan yeni tarz eğitim kurumları kapsamında rastlanılmaktadır. Özellikle XIX. yüzyıl sonu, XX. yüzyıl başlarında okulların çeşitli fiziki nitelikleri içerisinde okul müzesinin olup olmadığı incelenmiştir. Bu inceleme ile, yakın tarihte herhangi bir okulda okul müzesinin gerekli bir unsur olarak görüldüğü sonucu çıkmaktadır. Bunun dışında günümüze doğru gelindiğinde, 1986 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Okul Müzeleri Yönergesi” hazırlandığı anlaşılır. Eğitim kurumları olarak okulların sınıflar dışında laboratuvarları, kütüphanesi, konferans salonu gibi imkânları bulunmaktadır. Bunun yanında müzenin de eğitime katkı sağlaması beklenir. Okul müzeleri sosyal bilimlere olan ilgi ve alakayı da olumlu yönde etkileyecektir. Bu çalışmada kültürel mirası gençlere tanıtan müzelerin okullardaki durumu incelenecek, tarihten günümüze okul müzesi kavramı farklı boyutlarıyla değerlendirilecektir

Keywords
Okul Müzeleri, Tarih, Eğitim, Sosyal Bilimler

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri