Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


EĞİTİM KADEMELERİNİN BİREYSEL GETİRİSİ
Eğitime yapılan yatırımın bireysel ve toplumsal getirilerinin olduğu, eğitim kademelerine göre farklılık gösterdiği genel olarak kabul edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, farklı eğitim kademelerindeki mesleklerin içsel getiri oranına göre incelenerek, bir üst eğitim kademesinde bulunan mesleğe yatırım yapmanın getiri sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır. Bu kapsamda Türkiye’deki lisans mezunu subaylar, önlisans mezunu astsubaylar ve lise mezunu uzman çavuşlar incelenmiştir. Eğitim kademesinin getirisi, içsel getiri oranı ve yatırım getiri oranı kullanılarak hesaplanmıştır. İçsel getiri oranı mesleklerin kazanç ve maliyetleriyle hesaplanmıştır. Yatırım getiri oranı olarak Merkez Bankasının borç verme faiz oranı kullanılmıştır. Araştırmada subayların astsubaylara göre bireysel getirisinin olduğu, ancak astsubayların uzman çavuşlara göre bireysel getirisinin olmadığı genel sonucuna ulaşılmıştır.

Keywords
İçsel getiri oranı, subay, astsubay, uzman çavuş.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri