Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DEMOCRACY CONCEPT AND ELECTIONS
Demokratik rejimin temelini insan hakları, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, kişisel özgürlükler ve düzenli olarak yapılan seçimler oluşturmaktadır. Çok partili demokrasilerde parlamento seçimlerinin öncelikli amacı, belirli bir süre için ülkeyi hangi parti veya partilerin yöneteceğini belirlemektir. Seçim sisteminin bu işlevine fayda (yarar) ilkesi denilmektedir. Seçim sonucunda bir hükümetin ülkeyi istikrar içinde yönetme olanağını bulabileceği bir parlamento çoğunluğunun ortaya çıkması açısından değerlendirildiğinde ise bu ilke istikrar ilkesi, başka bir deyişle yönetilebilirlik ilkesi ya da yönetimde istikrar ilkesi olarak adlandırılmaktadır. Bir de temsilde adalet ilkesi açısından seçim sistemleri değerlendirilmelidir. Seçime katılan parti veya bağımsız adayların kullanılan oylarla ortaya çıkan güçleri oranında parlamentoda temsil edilmesine temsilde adalet ilkesi denilmektedir. Birbirleriyle tamamen farklı amaçlar güden bu iki ilkenin bir sentez içinde bir araya getirilmeye çalışılması çok sayıda farklı seçim sisteminin ortaya çıkmasını sağlamıştır (Türk, 2006: 77).

Keywords
Demokrasi, seçim, özgürlük, siyasal katılım

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri