Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ZENİCA ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN (YDTÖ) SÖZ EDİMLERİNİ ANLAMA VE KULLANMA DURUMU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
Yabancı dil olarak Türkçenin Öğretimi(YDOTÖ) araştırmalarında ders ve kurs içerikleri, ders materyelleri ile öğrenci yeterliklerine yoğunlaşıldığı görülür. Ancak ülkemiz dışında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri’nde okuyan öğrencilerin dil öğretimi ve iletişimsel yeterlikleri üzreinde yeterince durulmadığı gözlenmektedir. Bu çalışmada Zenica Üniversitesi Türkoloji bölümü C1 seviyesi (3. Sınıf)öğrencilerinin sözedimlerini anlama, kullanma ve yorumlayabilme becerileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, bağlam içinde edimsözleri anlama ve kullanma becerilerini ölçmek için 20 adet bağlam içi sözedimi kullanımı sormacası ile görüşme tekniği için eğitim-öğretimin ortamı, fiziki ve sosyal şartlara bağlı sorunların tespitine yönelik katılımcılara beş adet açık uçlu soru yöneltilmiştir. Yabancı dil Türkçe kullanıcılarının görüşleri üzerinden dil ve edibiyat öğrencilerinin karşılaştığı sorunlara çözümsel katkı sunmak amaçlanmıştır. Anket verileri SPSS programıyla incelenmiş, veriler yüzdelik oranlara göre değerlendirilmiş; görüşme yöntemiyle toplanan bulgular tematik ve sıklık sınıflandırma tekniğiyle gruplanıp yorumlanmıştır.

Keywords
Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, dilöğretimi, edimbilim, edim söz, dil kullanımı.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri