Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ANADOLU KONUTUNDA BAŞODA VE GELİN ODASI KARŞILAŞTIRMASI
Kültürel birikimimizin en önemi yansımalarından olan Anadolu konutu, çadır kültürü ile birlikte geleneksel aile yapısı etkisiyle var olmuştur. Anadolu konutunun en önemli belirleyici mekanlarından olan oda, ailenin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiş, her bir oda bir ailenin ihtiyaçlarına cevap verebileceği şekilde düzenlenmiştir. Anadolu konutunda mahremiyeti sağlamak ve misafir ağırlamak için düzenlenen evin en özenli odalarından biri başoda iken bir diğeri de evlenen çocuk için düzenlenen, bir nevi çeyiz görevi gören gelin odalarıdır. Geçmişten günümüze varlığını az da olsa korumuş ancak araştırmalarda yeterince yer bulamamış gelin odası kavramının başoda ile karıştırılması, kültürel varlığımızın kaybolmasına sebep olmaktadır. Çalışmada, Anadolu konutunda var olan gelin odası ve başoda oluşumlarını araştırmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, Anadolu konutunda oda kavramı tanımlanmış, konuttaki özellikli odalardan başoda ile gelin odalarının mimari ve süsleme özellikleri üzerinde durulmuş, bu iki odanın karşılaştırması yapılmıştır. Anadolu’da var olan nitelikli konut örneklerinden başoda ve gelin odası örnekleri ile konunun somutlaştırılması amaçlanmıştır.

Keywords
Anadolu konutu, çadır, oda, başoda, gelin odası.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri