Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNİN ÇOCUK EDEBİYATI ÜRÜNLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ: BİR DURUM ÇALIŞMASI
Bu araştırmada Türkçe öğretmenlerinin çocuk edebiyatı ürünleri ile ilgili görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Türkçe öğretmenlerinin sıklıkla tavsiye ettikleri yerli ya da yabancı çocuk edebiyatı eserleri, bu eserleri seçerken dikkat ettikleri ölçütler, öğretmenlerin takip ettikleri çocuk edebiyatı yazarları ve çocuklar tarafından okunan eserlerle ilgili yaptıkları değerlendirme çalışmaları temalar oluşturularak incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi içerisinde durum çalışması deseni uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Antalya ili Gazipaşa ilçesinde görev yapan 20 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Türkçe öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış form kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, içerik analizi yaklaşımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Türkçe öğretmenlerinin iyi bir çocuk edebiyatı ürününde içerik özelliklerini önemsedikleri; yerli çocuk edebiyatı yazarlarını beğenmelerine rağmen yabancı çocuk edebiyatı ürünlerini daha çok tavsiye ettikleri, güncel çocuk edebiyatı ürünlerini internet yoluyla takip ettikleri ve kitapların değerlendirilmesinde anlatım, özet ve soru-cevap etkinliklerini sıklıkla kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar alanyazındaki çalışmaların sonuçları doğrultusunda tartışılmış ve çalışma sonucunda çeşitli öneriler ifade edilmiştir.

Keywords
Çocuk edebiyatı, Türkçe öğretmeni, nitel araştırma.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri