Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE ANA DİLİ URDUCA OLAN ÖĞRENİCİLERİN TEMEL SEVİYE (A1) YAZMA SORUNLARI: ERSEM ÖRNEĞİ
Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında yapılan çalışmaların nicelik ve niteliğinde son yıllarda artış gözlenmektedir. Aynı zamanda kültür kodumuz ve kültür taşıyıcımız olan Türkçenin yurt içi ve yurt dışında en iyi ve doğru yöntemlerle öğretilmesi ülkemizin dünyada daha doğru anlaşılması için önem arz etmektedir. Bunun gerçekleşebilmesi için mevcutlardan daha iyi Türkçe öğretim setleri ve müfredatları geliştirilmesi yanında daha nitelikli öğretim elemanları yetiştirilmesi ve Türkçe öğrenen farklı milliyetlerdeki öğrencilerin dil yanlışlarının, yaşadıkları çeşitli zorlukların daha ayrıntılı bir şekilde belirlenmesi gerektiği söylenebilir. Bu çalışmada ana dili Urduca olan öğrencilerin temel seviyede karşılaştıkları yazma sorunlarının belirlenmesi ve bunlara çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın verilerine ulaşabilmek için Kayseri ERSEM’de eğitim gören ve ana dili Urduca olan A1 seviye öğrencilerinin yazılı sınav belgeleri öğretim elemanları ve alan uzmanlarının görüşlerinden de yararlanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda; söz konusu öğrencilerin yazım yanlışları dikkate alınarak oluşturulan tablolardaki yazım yanlışları üzerinde durulmuş, belirlenen yanlışların çözümüne yönelik öneriler; alan yazındaki benzer araştırmalar da dikkate alınarak geliştirilmeye çalışılmıştır.

Keywords
Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, A1 seviye yazma sorunları, Urduca, Ersem

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri