Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DAVID HOCKNEY: TUVAL'DEN IPAD'E
Bu makale, Pop-Art sanatçısı ve bir tuval ressamı olarak tanınan David Hockney’in çağa özgü teknolojilerle ürettiği sanat ürünlerinde geliştirdiği yeni bakış açılarına bakarak bugünün dijital teknolojileri olan iPhone ve iPad’le yaptığı resimlerdeki sanatsal ve düşünsel temellerini göstermeyi amaçlamaktadır. Sanatsal yeniliklerin çoğunun yeni düşünce ve fikirlere eşlik eden biçim, tarz ve tekniklerdeki değişimlerle birlikte geldiği görülür. 1960’lı yıllardan başlayarak bilgisayar teknolojisinin sanatın değişiminde her geçen gün daha çok artan bir role sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 2000’li yıllardan itibaren yeni teknolojilerle birlikte sanatçıların çalışmalarını ortaya koyduğu ortamın giderek değiştiğini gösteren eserlerle karşılaşılmaktadır. Uzun yıllardır sanatın ya da resmin hammaddesi olan boya, tuval, fırça aynı kalmasına karşın teknolojik gelişmeleri dikkate alan birçok sanatçının bu malzemeleri değiştirmeye başladıkları görülmektedir. Aslında bir Pop-Art sanatçısı olarak tanınan David Hockney de geleneksel malzemelerle yaptığı çizimler ve tuvallerinin yanı sıra, boya ve fırçadan uzaklaşarak fotoğraftan iPad’a kadar kullandığı çeşitli malzemeleri kendine özgü sanatsal ve estetik bakış açısıyla çalışmalarında başarıyla uygulayabilen ender sanatçılardandır. Hockney, teknolojiye bağımlı olmadan teknolojiyi sanatsal amaçları için bir araç olarak kullanmıştır. Onu diğer sanatçılardan ayıran şey sanat yaşantısı boyunca tuval resminden hiç vazgeçmediği halde fotoğraf, fotokopi, faks, iPhone ve iPad’le yaptığı çalışmalarıyla sanatsal ve düşünsel kalıpları kıran kendine özgü bir sanatsal bakış açısı geliştirebilmesidir.

Keywords
Anahtar Kelimeler: David Hockney, iPad Sanatı, iPhone Sanatı, Dijital Sanat, Dijital Resim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri