Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MEHMET KAPLAN’IN TÜRK KÖYLÜSÜYLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ
Bu çalışmada Mehmet Kaplan’ın yazılarından yola çıkılarak bir Türk aydını olarak Anadolu’ya ve Anadolu köylüsüne bakışı ele alınmıştır. Türk halkı kültürüne, geleneklerine bağlı, azimli ve çalışkan bir millet olarak geçmişten bu güne pek çok zorluğu atlatarak gelmiştir. Anadolu’da yaşayan köylü halkın becerisi, diriliği, yaşama bağlılığı, kültürüne bağlılığı Mehmet Kaplan’ın dikkatini çekmiş ve her Türk aydınının bu konu üzerinde fikir yürütmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Kaplan Türk köylüsünün yüksek tahsili olmasa da beceri ve azmiyle elindeki imkanları değerlendirerek çeşitli aletedevatlar yaptıklarını anadoluyu gezerek görmüştür.Köylü halka imkan verilir ve devlet tarafından uygun şartlar sağlanırsa sadece tarım değil, sanayi alanında da köylerde büyük ilerlemelerin olacağı Mehmet Kaplan’ın incelediğimiz yazılarında üzerinde durduğu konulardandır.Kaplan, her Türk aydınının Anadolu halkına, köylüsüne sahip çıkmasının aynı zamanda kültürümüze, değerlerimize ve binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız topraklara sahip çıkmak demek olduğunu birçok yazısında söylemişitir.

Keywords
Kültür, köy, köylü, köy hayatı.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri