Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SANAYİ 4.0 SÜRECİNDE MEDYA KURULUŞLARININ PERSONEL YAPILARINDAKİ DEĞİŞİM
Sanayi 4.0, 2011 yılında Almanya’da düzenlenen Hannover Fuarı’nda ilk defa gündeme gelmiştir. Sanayi 4.0, sanayide 18. yüzyılın sonlarında 1. Sanayi Devrimi ile başlayan gelişim sürecinin son halkası olan Dördüncü Sanayi Devrimi’ni ifade etmektedir. Sanayi 1.0’dan Sanayi 4.0’a kadar devam eden dönemde, sanayi başta olmak üzere tüm sektörlerde köklü değişimler yaşanmıştır. Sanayi 4.0, henüz sadece on yıldır konuşulan bir kavram olmasına rağmen birçok ülkede geniş yankı uyandırmıştır. Günümüzde Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde Sanayi 4.0 üzerine yoğun ve kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Dördüncü Sanayi Devrimi’nin yakın gelecekte tüm toplumlarda ekonomik, politik ve sosyal alanda kapsamlı değişikliklere neden olması beklenmektedir. Sanayi 4.0’ın üretimden bilişime, eğitimden iletişime kadar birçok farklı sektörde yapısal değişim ve dönüşümü teşvik edeceği öngörülmektedir. Bu çalışmada Sanayi 4.0 sürecinde medya kuruluşlarının personel yapılarındaki olası değişimi tartışmak amaçlanmıştır. Önce medya kuruluşlarına yönelik genel değerlendirme yapılmış ve medya kuruluşlarının mevcut personel yapısı incelenmiştir. Ardından Sanayi 4.0 kavramı tanımlanmış ve kapsamı ele alınmıştır. Son bölümde, Sanayi 4.0’ın medya kuruluşlarının personel yapısındaki olası etkilerine yönelik değerlendirme ve öngörülere yer verilmiştir. Çalışmada literatür taraması ve kurgulama yöntemleri birlikte kullanılmaktadır.

Keywords
Sanayi 4.0, Dördüncü Sanayi Devrimi, Medya Kuruluşları.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri