Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


CUMHURİYETİN KURULUŞUNDAN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE’NİN TARIMSAL DESTEKLEME POLİTİKALARI
Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar geçen süreçte Türkiye’de tarım, ekonomik büyümenin sağlanmasında önemli bir sektör olarak kabul edilmektedir. Ancak Türkiye tarım sektörü konusunda birçok gelişmiş ülke ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin bu ülkelerin gerisinde kaldığı görülmektedir. Bu durumun nedeni ise gelişmiş ülkelerde tarım ürünleri çeşidinin teknolojiyle orantılı olarak artması ve bu ülkelerin uygun tarımsal destekleme politikalarını uygulamaları soncunda verimliliğin sağlanması konusunda oldukça başarılı olmalarıdır. Ancak Türkiye gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında ülkede cumhuriyet öncesinde savaşlar ve sonraki yıllarda birçok kriz yaşanması neticesinde tarım sektöründe yeterli başarı sağlanamamıştır. Bu olumsuz durumu azaltmak ve ekonomiyi geliştirmek amacıyla hükümet, cumhuriyet sonrası dönem ile başlayan ve daha sonraki yıllarda da devam eden tarımsal destekleme politikalarını ekonomi politikaları içerisine dahil etmiştir. İlk olarak 17 Şubat 1923 yılında yapılan İzmir İktisat Kongresinde alınan kararla Aşar Vergisi’nin kaldırılmasıyla başlayan tarımsal destekler sonraki dönemlerde kalkınma planları ile geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada öncelikle Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte uygulamaya konulan tarımsal destekleme politikaları açıklanacak ve Tarımsal destekleme politikaları konusunda çok önemli görülen dönemler belirlenerek günümüze kadar geçen süreçte uygulanması hedeflenen ve uygulanan tarımsal destekler açıklanacaktır.

Keywords
Tarım, Tarımsal Destekler, Türkiye.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri