Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ, AKILLI KENT, YENİ İNSAN: İMKANLAR, İHMALLER VE İHTİMALLER BAĞLAMINDA BİR DEĞERLENDİRME
Birinci Sanayi devrimi bugün tüm dünyada yaygınlık kazanmış olan modern kentin de ortaya çıkış sebebidir. Buhar makinesinin temsil ettiği bu devrimin peşinden gelen ikinci sanayi devriminin belirleyicisi elektriktir. Bilgisayar üçüncü sanayi devriminin simgesidir ve en büyük etkisini kentler üzerinde göstermiştir. Dördüncü Sanayi devrimi, yapay zeka dönemidir. Yapay zeka, bilgisayar programlarına anlama ve öğrenme yeteneğinin kazandırılması olarak tanımlanmaktadır. Dördüncü Sanayi Devrimi’nin ana özelliği, karar verme yetkisi olan yönetimin de makinelere devredilecek olmasıdır. Yapay zekanın kent hayatının her alanına girmesi ile beraber modern kentin akıllanacağı varsayılmaktadır. Akıllı kentler, kentlerin dijitalleşerek işlevlerinin kusursuzlaşması anlamına gelmektedir. Bu çalışmada dördüncü sanayi devrimi ve özellikleri açıklandıktan sonra, bu dönemin kentlerdeki etkileri ele alınacaktır. Akıllı kentler bağlamında dijitalleşmenin, kent hayatına getireceği fırsat ve riskler üzerinde durulacaktır. Bu süreçte, insan doğasında meydana geleceği iddia edilen değişim tartışılarak çalışma tamamlanacaktır.

Keywords
Dördüncü sanayi devrimi, akıllı kent, yeni insan

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri