Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HASTANELERDE FARKLILIKLARIN YÖNETİMİ ALGISI: BİR ÜNİVERSİTE HASTANESİ ÖRNEĞİ
Bu çalışma, bir üniversite hastanesinde çalışan personelin farklılıkların yönetimine ilişkin algılarının ortaya konması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla “farklılıkların yönetimi ölçeği” nden yararlanılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach’s Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer .96 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, söz konusu hastanede çalışan toplam 402 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin analizinde bağımlı değişken (çalışanların farklılıkların yönetimine ilişkin algıları) ile bağımsız değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim düzeyi, hastanedeki görev, mesleki çalışma süresi ve mevcut bölümdeki çalışma süresi) arasındaki ilişkiyi ortaya koyan Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların farklılıkların yönetimine ilişkin algı düzeyleri ile “cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim düzeyi, mesleki çalışma süresi ve mevcut bölümdeki çalışma süresi” değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüş olup; hastanedeki görev değişkeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.

Keywords
Farklılık, Farklılıkların Yönetimi, Hastanelerde Farklılıkların Yönetimi, Algı, Hastane.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; 24-25-26 Mart 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 6/11 Aralık sayısı yayınlamıştır. Ocak 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri