Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BAĞIMSIZ DENETİM FİRMALARININ İNCELENMESİ: BORSA İSTANBUL’DA BİR ARAŞTIRMA
Bağımsız denetim, finansal raporların Finansal Raporlama Standartlarına uygunluğunun ve doğruluğunun makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi suretiyle, bağımsız denetim teknikleri uygulanarak, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlemelerin rapora bağlanmasıdır. Bağımsız denetime tabi şirketleri Bakanlar Kurulu belirlemekte, bağımsız denetimlerin kontrolünü ise Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu yerine getirmektedir. Finansal tabloların Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS)’na uygun uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğini Bağımsız Denetim Standartları (BDS)’na göre inceleyen bağımsız denetçiler ve denetim şirketleri çok önemli görev üstlenmektedirler. Bu çalışmanın amacı bu önemli görevi üstlenen denetim firmalarını incelemektir. Bu amaçla Kamu Aydınlatma Platformu (KAP)’nda yer alan Borsa İstanbul (BIST) şirketleri olan 514 şirketin denetimlerini yapan denetim firmaları ele alınmıştır. Çalışmanın sunucunda 289 şirketin denetimini dört büyük uluslararası denetim firması olan PWC Bağımsız Denetim, Güney Bağımsız Denetim (Ernst&Young), KPMG Bağımsız Denetim ve DRT Bağımsız Denetim (Deloitte) firmalarının yapmaktadır. 514 şirketin 8’inde denetim şirketi adı bulunmamaktadır. Geri kalan 217 şirket ise 60 denetim firması tarafından denetlenmektedir.

Keywords
Bağımsız Denetim, Borsa İstanbul, Denetim Firmaları

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri